Orgatec 2006

Article for magazine "CENTRAS". Vytautas Puzeras, dizaineris (specialiai iš Kelno „Orgatec“):

Šioje parodoje vis nustebina kompanijos, kurių biuro sistemos ar baldai atitinka aukščiausius darbo ergonomikos reikalavimus. Tačiau pastebima tendencija, jog konkretūs baldo techniniai parametrai ar estetiniai sprendimai gerokai praplečia pačią ergonomikos sąvoką.

Kompanijų vadovai, norintys garantuoti našų darbą, pasiekti gerų rezultatų, turi galvoti ne tik apie rinkodaros, bet ir įvairių darbo organizavimo strategijų bei principų pritaikymą. Dėl to šiuolaikinio dizainerio vaidmuo biuro sistemų kūrimo procese kaip niekad svarbus, ir tai atsispindėjo šiemetinėje „Orgatec“ parodoje. Dizaineris jau ne tik projektuoja baldą, kuris tikrąja šio žodžio prasme prisitaiko prie biologinių žmogaus poreikių (judėti, keisti sėdėjimo pozą, suteikti privatumo ir pan.), bet ir inspiruoja tam tikrų individualaus ir kolektyvinio darbo kultūros modelių atsiradimą.

Biuro baldai taip pat ženkliai prisideda prie bendro kompanijos įvaizdžio formavimo, atspindi jos filosofiją ir propaguojamas vertybes.

Šiame kontekste naujos koncepcinės biuro sistemos ar kėdės modelio kūrimas ir įvedimas į rinką trunka ne vienerius metus, ir didžiosios biuro baldų ir sistemų gamintojos į šį procesą investuoja milžiniškas lėšas. Tai dar viena priežastis, kodėl labai svarbu ne tik analizuoti, bet ir prognozuoti, koks bus ateities biuras.

Šiemet parodos organizatoriai inspiravo labai įdomią diskusiją apie ateities biurą „Ultimate Office“. Penki skirtingų sričių specialistai – architektai, futurologai, technologai – pateikė savo vizijas, koks bus biuras 2030 metais. Pasak Šveicarijos technologijos universiteto profesoriaus Ludgerio Hovestadto, gyvenimo ir darbo lygis pereis į kitą technologinį lygmenį – informacinės technologijos natūraliai įsilies į mūsų fizinę aplinką ir galiausiai – sąmonę. Berlyne dirbanti architektė Yasmine Mahmoudieh akcentavo, kad darbo aplinka koncentruosis ties žmogiškaisiais poreikiais, o technologijos tarnaus gyvenimo ir darbo kokybės gerinimui. Futurologas Andreas Neefas pristatė „bioninio biuro“ idėją. Pasak jo, ateities biure bus pastebimas perėjimas nuo technologinių prie biologinio pokyčių, o neišvengiamai architektūroje ir biurų interjeruose įsivyraus bioninis dizainas. Thomas Willemeitas, architektų biuro „Graft“ įkūrėjas, teigė, kad emocinis aspektas architektūroje ir dizaine darys milžinišką įtaką. Willemeitas biurą interpretuoja kaip žaidimo aikštelę, kurioje geriausiai atsiskleidžia žmogiškosios galimybės. Biuras tampa vieta, kurioje ne „ariama“, bet aplanko įkvėpimas.“