ORGATEC 2002

Article for magazine "CENTRAS" / tekstas: Vytautas Puzeras / foto: Gamintojų

Kas antri metai vyksta pasaulinė specializuota biuro baldų ir aplinkos paroda „Orgatec“. Ši paroda yra skirta daugiau komercinės pakraipos profesionalams, susijusiems su biuro baldų gamyba ir prekyba. Šių metų paroda buvo ne tokia intensyvi, kaip praėjusi – iš dalies tokią situaciją lėmė daugelyje Europos šalių įsivyravęs ekonomikos sąstingis. Savotišku smukusio parodos populiarumo rodikliu buvo apytuščiai parodų komplekso barai. Tačiau, kaip ir kitose parodose, iš konkrečių kompanijų pateiktų projektų galima susidaryti vaizdą apie bendras tendencijas. Atrodo, kad mobilumas, įtakojantis pastarųjų metų biuro baldų struktūrą ir stilistiką, persimeta ir į pagalbines baldų rūšis, tokias kaip poilsio zonas, virtuves ir kt.

Patalpų erdvė tampa vis didesne vertybe, todėl baldų transformacijos, kompaktiško sandėliavimo savybės jau beveik privalomos.Nors paroda ir komercinė, tačiau pirmiausia dėmesys krypsta į naujus darbo aplinkos sprendimus, kuriuose dizainas atlieka lemiamą vaidmenį. „Vitra“ Joyn Diz. Ronan ir Erwan Bouroullecai.Šiemet „Orgatec“ parodoje kompanija „Vitra“ pristatė naują darbo biuro aplinkos koncepciją, išplėtotą kartu su prancūzų dizaineriais broliais Ronanu ir Erwanu Bouroullecais.

Bendrą suvokimą apie biurą kaip darbo aplinką lemia techniniai, ergonominiai faktoriai, o taip pat ir socialiniai pokyčiai. Tenka pripažinti, kad biuras dažnai juos atspindi gerokai vėluodamas, reaguodamas į vakarykštes aktualijas. Jau daugelį metų „Vitra“ įdėmiai seka dizaino procesą, pasinaudoja jo pasiekimais ir atradimais kaip galimybe sutrumpinti ir, jei tai įmanoma, pašalinti šį atsilikimą. Juk už talentą kurti formas ne mažiau svarbus sugebėjimas numatyti ir suvokti tam tikras vienos ar kitos srities vystymosi tendencijas, kurios galbūt kol kas dar net nespėjo tapti aktualiomis.

Broliai Bouroullecai – jaunosios kartos (vyresniajam trisdešimt vieneri, jaunėliui – dvidešimt šešeri) atstovai, užaugę kartu su internetu. Iš čia – naujoviškas supratimas, kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė darbo aplinka. Joyn – praktiškai įgyvendinta novatoriška idėja, pagal kurią biuras jau nėra vienintelė darbo vieta. Daugelis užduočių, kurios anksčiau sudarė darbo biure kasdienybę, dabar gali būti atliktos namuose ar kelyje. Šios priežastys lėmė tai, kad pastaruoju metu pagrindine biuro funkcija tampa „informacijos apytakos“ palaikymas.

„Koenig+Neurath“ / Cube.X

Bene mažiausią pasaulyje biurą Cube.X sukūrė „Konig+Neurath“. Kompaktiškumu, mobilumu ir individualumu išsiskirianti darbo vieta skirta susikaupimo reikalaujančiam darbui kompiuteriu judrioje aplinkoje, pavyzdžiui, parodose, spaudos centruose, bibliotekose, oro uostuose ar stočių laukiamuosiuose. Cube.X taip pat gali būti panaudotas vietoj rašomojo stalo. Telpanti pro bet kokio dydžio duris ši biuro sistema nesunkiai įkomponuojama darbo aplinkoje. Biuro koneineris atidaromas ir uždaromas dviem parastais judesiais.

„Konig+Neurath“ gaminys St@ndby-Office, jau gavęs nemažai dizaino apdovanojimų, ir Orgatec parodoje susilaukė didžiulio lankytojų susidomėjimo. Kuriant jo dizainą atsižvelgta į svarbiausius lankstumo, mobilumo ir konfiguracijos lengvumo principus, kurie leidžia kuo efektyviau organizuoti modernaus biuro išplanavimą ir pasiūlyti vartotojui aukštos kokybės ergonomišką darbo vietą.

„Konig+Neurath“ ir žinoma kompanija „Elektrolux“ bendromis pajėgomis sukūrė mobilią multifunkcinę virtuvę St@ndby-Kitchen. Jos pagalba paprasta aprūpinti maistu bei gėrimais įvairių renginių, vakarėlių, renginių, parodų dalyvius ir svečius.„Konig+Neurath“ gaminys St@ndby-Media – tai pertvarų ir konteinerių kompleksas, tinkantis įvairiems pristatymams ir prezentazijoms. Jo pagalba bet kokio tipo biurą galima suskirstyti į atskiras zonas ar skyrius. Konteinerius užrakinus, komiuterinę ir kitą biuro techniką galima saugiai pervežti jų viduje.

„VS“ / One-O-Five

Kompanija „VS“ pateikė sėdimą – stovimą darbo vietą One-O-Five: jos konsolinė darbo plokštuma vienu mygtuko spustelėjimu gali būti fiksuojama žemiausiame (62 cm) aukštyje, skirtame dirbti sėdint, ir aukščiausiame (125 cm), kuris tinka atlikti tam tikras užduotis stovint. Kompoziciją papildo grakštus kubinis pagrindas, kuriame sutalpinama visa biuro įranga.

Tik du elementai – darbo plokštuma ir kubas – darbo vietai suteikia puritoniškos elegancijos ir estetiškumo. One-O-Five dizainas ne tik neblaško dirbančiojo dėmesio, bet ir sudaro sąlygas paįvairinti darbo sąlygas, periodiškai keičiant pozą. Vis labiau pripažįstama, kad modernios organizacijos biuro aplinka, kuri įtakoja darbuotojų gerovę, sveikatą ir pasitenkinimą darbu yra būtinos sąlygos geriems veiklos rezultatams pasiekti. Galbūt trumpas popiečio miegas ant naujos kartos mobilių kėdžių iš tikrųjų galėtų būti produktyvesnio darbo priežastis?

„Sedus“ / Open mind / Diz. Mathiasas Seileris

Darbas sėdint, stovint ir atsigulus su kompanijos „Sedus“ Open up…Koncepcija, sukėlusi tikrą susižavėjimo audrą. Šių metų „Orgatec“ parodoje „Sedus“ Open mind savaip atnaujina šią koncepciją, pristatydama paprastesnį, todėl ir pigesnį variantą. Ypatingai novatoriškas sprendimas – vientisas nugarinės dalies rėmas, tiesiogiai sujungtas su sėdynės mechanizmu. Rėmas padengtas lanksčia membrana, kuri užtikrintai atlaiko spaudimą. Atlošas taip pat gali turėti papildomą atramą, skirtą kaklo poilsiui. Sėdėti atsilošus - tai ne tik patogu, bet ir ergonomiška. „Sedus“ taip pat turi didelį porankių reguliavimo diapazoną.

„Pininfarina“

Garsioji italų dizaino firma pristatė keletą technologinių naujovių, kuriuos ketina plačiai taikyti ne tik biuro, bet ir kitų rūšių baldams.

„Technogel®“

Puikaus spaudimo paskirstymo dėka „Technogel“ pagalvės tarsi apgaubia žmogaus kūną, užtikrinant pilną komfortą sėdinčiajam. Testai parodė, kad po pusantros valandos maksimalus spaudimas su porolono ir „Techogel“ pagalve sumažėjo 60% lyginant vien tik su porolono pagalve.

„Dynatec“

Ant atlošo rėmo užtempto „Dynatec“ tinklelio elastingumas užtikrina tolygų apkrovimų, kuriuos patiria žmogaus nugara, pasiskirstymą. Tinklelis iškart kompensuoja bet kokį slėgio pakitimą, užtikrindamas komfortą ir leidžiantis kūnui kvėpuoti.

„Armtronic®

Revoliucinė sistema, skirta reguliuoti porankių aukštį. Su šiuo užpatentuotu elementu visas pageidaujamas pozicijas galima lengvai fiksuoti mechaniniu arba elektriniu būdu. Abu porankiai sinchroniškai juda 100 mm intervalu.

Dynamic

Mechanizmas užtikrina maksimalų kėdės kraipymo komfortą dėl jo ergonominio judesio paprastumo ir pozicijos nustatymo lengvumo. Vartotojai, galintys įpirkti firmos kėdes veiksmingos marketingo strategijos dėka, be abejo, kreips dėmesį į kompanijos vardą. Beje, parodos metu „Pininfarina“ dizaino kėdės buvo atskirtos nuo lankytojų juostele...O ką galima pasakyti apie kėdę ant jos nepasėdėjus?

DOCK high / Diz. Espenas Vollis, Tore’as Borgersenas

DOCK high kėdė pagaminta iš faneros, su nerūdijančio plieno kojomis; šias kėdes lengva sandėliuoti kraunant jas vieną ant kitos. Išlenktas medis klijuojamas. Baldas yra lengvas, visos detalės kokybiškos apdailos. Paprastas ir nesenstantis skandinaviškas dizainas tinka ir viešoje, ir privačioje aplinkoje. DOCK high buvo apdovanota Bo Bedre Design 2002 prizu SFF 2002 Kopenhagoje.Dizaineriai Espenas Vollis ir Tore‘as Borgersenas yra dizaino grupės „Norway Says“ nariai. Pirmąkart jauna dizaino grupė prisistatė Milano parodoje 2000 metais. Čia taip pat buvo eksponuojamas DOCK high prototipas.

„Buronomic“

„Buronomic“ siūlo platų biuro baldų spektrą: nuo priėmimo zonos iki biuro sistemų. Ši firma patikėjo dizaineriams Catherine Le Teo ir Thierry Blet, „Elixir“ įkūrėjus, sukurti naujųjų firmos produktų koncepciją. PO1 nėra tik dar viena sistema, bet apskritai naujas požiūris, vizualizuojantis šiandienos architektūrinio dizaino ir išplanavimo poreikius. Stalo plokštuma, jungiama su vertikaliu moduliu, kuris gali būti ir sandėliavimo sistemos dalis, ir skiriamoji širma. Iš jos formuojamos pačios įvairiausios kombinacijos ir išplanavimo variantai. Naudojant vieną, du ar daugiau PO1 elementų sukuriama mobili vietą taupanti darbo aplinkos erdvę. Kiekvienam dirbančiajam sudaromos sąlygos atsižvelgus į darbo specifiką pačiam susikurti savo aplinkos atmosferą.

Narbutas ir Ko

Lietuvos firma šiais metais dalyvavo „Orgatec“ parodoje kaip lygiavertė tarp pasaulinio lygio kompanijų. Šiais metais įmonė pirmąkart pristatė biuro kėdžių sistemą, sukurtą italų dizaino grandų Lucci ir Orlandini - jau antrą biuro kėdžių sistemą, jų suprojektuotą specialiai firmai „Narbutas ir Ko“.

Amanda

Dar viena šioje parodoje dalyvavusi kompanija iš Lietuvos pristatė pertvarų sistemą „Info“ (diz. Vytautas Puzeras). Ši sistema skirta paslaugų įmonėms ir ypač tinka ten, kur būtina suformuoti mobilų biurą, reprezentacinę ar konferencinę sales, naudojant tuos pačius baldus. Mobilūs, ergonomiški baldai, kurių formą galima paprastai keisti, yra lengvai pritaikomi individualiems darbuotojų poreikiams. Sistemos elementai leidžia skirstyti darbo zonas, tuo pačiu juos išnaudojant reklaminei medžiagai, dokumentams pasidėti. Baldai neužima daug vietos, yra lengvai surenkami ir transportuojami.