Orgatec 2000

Article for magazine "CENTRAS"

Baldų specialistams tenka pamatyti Kiolną rudens ir žiemos laikotarpiais, kadangi tuo metu vyksta vienos iš įspūdingiausių ir plačiausią pirklių ratą iš viso pasaulio sukviečiančios baldų parodos. Tai žymioji Möbelmesse sausy ir Orgatec 2000 spalio 19-24d. - pasaulinė biuro baldų ir įrangos paroda. Kadangi ji vyksta kas antri metai, dalyvaujančios firmos kaskart turi laiko pasiruošti. Todėl kiekvieną kartą galima pamatyti naujovių. Orgatec stebina savo masteliu. Šiais metais dalyvavo daugiau nei 1100 dalyvių iš 46 pasaulio šalių, malonu, kad tarp jų pirmą kartą buvo baldų gamintojai iš Lietuvos „Narbutas ir Ko“. Be abejonės, naują požiūrį į biuro funkcionalumą įtakoja ekonominio vystymosi aspektai bei pasaulinės globalizacijos tendencijos. Didieji ekonominiai procesai tiesiogiai veikia ir smulkias, ir gigantiškas firmas.

Mobilus biuro pasaulis be apribojimų - taip galima būtų nusakyti vieną iš pagrindinių krypčių, kurias akcentuoja žymiausios firmos. Žmonių bendravimas bei darbas linksta link virtualaus, elektroninio. Atstumas tapo ne problema, reikalingas informacijos kiekis perduodamas vos per keletą akimirkų. Tai iškelia visai naują biuro tipą. Apie šias tendencijas užsiminiau ir jas nagrinėjau paskutiniame žurnalo numeryje /2000 Nr.4/10//, straipsnyje apie namų biurą.

Biuras - tai tarsi gyvas organizmas; jis nuolat keičiasi. Kadangi darbo stilius įgauna nuolatinio keliavimo, nomadiškumo požymių, tai tiesiogiai atsispindi ir baldų dizaine. Netgi susidaro baldo laikinumo įspūdis, baldo, kurio galima greitai atsisakyti. Ar “užsikišti į užantį” ir persinešti į kitą vietą. Vadinasi, gaminio kaina bei panaudojimo praktiškumas atsiduria vienoje iš pirmųjų vietų. Galima įžvelgti nepastovumo, laikinumo egzistencinį klausimą, tuo labiau, kada viskas pradėjo taip beprotiškai greitai keistis. Pateiksiu bendras tendencijas bei marketingo kryptis, atspindinčias šiuolaikinio ir ateities biuro vizijas, pristatomas firmų- lyderių. “Jauskis darbe kaip namuose” - tai vienos garsios kompanijos strateginė linija, tačiau šio šūkio prasmę galima tai įvardinti kaip vieną iš esminių idėjų pertvarkant biurą iš biurokratinio į atvirą pačiam žmogui. Ekonominė firmos situacija tiesiogiai priklauso nuo darbo kokybės bei progresavimas kartu su laikmečio poreikiais, o tai savo ruožtu - nuo vidinės darbo aplinkos atmosferos. Nuo stacionarių baldų pereinama prie mobilių, lengvai perplanuojamų baldinių struktūrų. Tai leidžia lengvai ir greitai skirstyti erdves bei pritaikyti jas individualiems poreikiams. Stalai ant ratų padeda sukurti individualiasdarbo vietas; juos taip pat galima spontaniškai sustumti pasitarimui. Skiriančios erdves širmos atlieka garso bei vaizdo izoliacinę funkciją. Tuo pačiu, lengvai jas transformavus, galima sujungti kelias erdves, taip sudarant didesnės darbo grupės aplinką ir atvirkščiai. Širma suteikia biurui jaukumo, nes atsitvėrimas nuo aplinkos psichologiškai suteikia žmogui stabilumo bei individualumo pojūtį. Šios dažnai laikinos darbo vietos kuriamos pagal tai, kokį darbą reikia atlikti dirbančiajam. Gerinant ergonomiką į darbo stalus montuojami elektriniai aukščio reguliavimo mechanizmai. Tai suteikia galimybę greitai priderinti darbo plokštumos aukštį konkrečiam individui, galima dirbti ir sėdint, ir stovint.

Sausą biuro įvaizdį keičia žaismingumas. Drąsūs spalvų kontrastai, peršviečiamumas, briaunų minkštinimas bei tokių medžiagų .Teisingai ir saikingai sudėliotos kontrastingos spalvos duoda impulsą, sužadinantį sąmonę ir neleidžiantį paskęsti darbinėje monotonijoje. Tačiau kartu paliekamos visos saviraiškos galimybės pačiam dirbančiajam.

Reikia pastebėti, jog biuro baldų vystymasis tiesiogiai priklauso nuo į juos integruojamos kompiuterinės ir telekomunikcinės technikos vystymosi. Populiarėja “tinkliniai” kompiuteriai, savo korpuse neturintys didžiausių sudedamųjų dalių – kietojo disko ir panašiai (visa tai, ko nereikia ant stalo, laikoma serveryje), taip pat skystųjų kristalų displėjai, kuriuos lengvai galima pernešti, pastumti, nukelti… Mažėjant technikos gabaritams tirpsta ir kompiuterinių baldų dydžiai. Integruojamos komunikacijų technologijos ateities darbo vietoje yra savaime suprantamas dalykas. Tačiau kaip pagalbinei priemonei, technologijai negalima leisti dominuoti darbinėje aplinkoje. Dabar labiau nei bet kada emocinis faktorius svarbus siekiant kompensuoti technologijos perteklių. Jis padeda žmogus geriau jausti ir produktyviau dirbti šiandieninėje vis labiau virtualėjančioje biuro aplinkoje.

Norėčiau apžvelgti keletą įsiminusių Orgatec naujienų. Vokiečių firma Planmöbel laikosi vidurio tarp trumpalaikių mados kaprizų ir ilgalaikių tendencijų. Kiekvieno produkto vystymasis prasideda nuo minčių apie biurą – darbo vietą bei apie ateities reikalavimus, kurie turės būti išpildyti. Pagrindinė daikto vystymo politikos užduotis – svarbius atradimus tinkamu laiku paversti rinkoje konkurentabiliais produktais, kurie tarnautų vartotojo naudai, būtų ilgaamžiški ir šiuolaikinio dizaino.Savo koncepcija, apimančia formą, funkciją, kokybę ir originalų dizainą, Planmöbel gaminiai atstovauja novatoriškam požiūriui į biuro baldų dizainą. Šių metų Orgatec parodoje Planmöbel pristatė savo naują “part-3” biuro baldų koncepciją.Tai darbo aplinka, kuri siūlo daugybės skirtingų komunikacijos technologijų integravimą be jokių dizaino apribojimų. Tai darbo klimatas, kuris skatina atvirą ir kūrybišką dalijimąsi idėjomis – nesvarbu ar tiesiogiai, ar virtualiai. Asmeniškai suprojektuota darbo vieta – tai vieta, kurioje jauties lyg namie.

SKANDINAVISK GROUP priklausančios kompanijos siekia kurti geresnės kokybės gyvenimą darbe, pralenkiant kliento lūkesčius. Darbas kartu sujungia vietinės patirties privalumus ir tarptautinės grupės galią. Kadangi kompanijos susideda iš kelių atskirų gamybinių bei pardavimo tinklų skirtingose šalyse, marketinginė baldo strategija yra atskirai priderinta prie kiekvienos šalies skonio bei tradicijų. Pavyzdžiui, paliekamas stalo karkasas, o stalviršis pakeičiamas optimalia vietinei rinkai danga.Taisyklingai ir patogiai sėdėsenai taip pat buvo skirti nemaži plotai. Vienas iš įdomesnių buvo Šveicarijos firmos “SITAG” pristatymas. Susidaro įspūdis, jog kiekvienas dirbančiojo judesys yra “sekamas” kėdės bei kiekvienas raumuo atranda sau vietą. Kompanijos marketingo strategija sako: “ Vartotojai įvertins šią produkciją dabar, o vėliau ja džiaugsis”. “SITAG” sėkmė grindžiama kompanijos filosofija: ”Mąstyk globaliai – veik lokaliai”.

Narbutas ir Ko parodoje pateikė 7 atskiras baldų ir 2 kėdžių sistemas. Kai kurie baldai buvo suprojektuoti specialiai šiai parodai bei Vakarų rinkai ir atspindi šio meto mobilumo poreikius. Tai autoriaus bei Italijos dizainerių Lucci & Orlandini projektai. Stendui trūko tik savo restorano, kokius turėjo didžiosios firmos. Pastebėta, jog restoranas yra vienas iš veiksnių, pritraukiančių daugiausiai klientų, išvargusių nuo informacijos kiekio bei nueitų kilometrų toli gražu ne virtualioje parodoje.