IMM 2000

Article for magazine "CENTRAS". 2000 tendencijos Kelno baldų parodoje. Kelno mugė. Statistika

Kasmet vykstanti Kelno baldų mugė išlieka vienu didžiausių pasaulyje baldų gamintojų forumu. Iš 46 pasaulio šalių susirinko pusantro tūkstančèio dalyvių, kurie buvo išsidėstę 286 tūkst. kvadratinių metrų plote. Kasmet parodoje apsilanko šimtai tūkstančių specialistų ir potencialių vartotojų. Beje, šiais metais parodą galima buvo stebėti tiesiogiai internete adresu www.koelnmesse.de.

Tokiu būdu jos lankytojų dar padaugėjo. Taigi, Kelno mugė – tai naujausių tendencijų ir technologinių pasiekimų demonstravimas, naujų idėjų iškėlimo, diskusijų apie ateities perspektyvas vieta. Ekspozicinę mugės dalį papildė plati konferencijų programa. Kiekvieną dieną vyko seminarai, susiję su tendencijų nustatymu, inovacijų eiga, dizaino visapusiškumo, gamybos optimizavimo ir rinkos politika.

Sparti pasaulinė informacijos apytaka, profesionalų bendravimas lemia greitą stilių suartėjimą, spontanišką naujų idėjų atsiradimą. Mugėje dizaineriai pateikia savo gyvenimo būdo vizijas, o gamintojai – savo galimybes. Esant aukštam ekonomikos išsivystymo lygiui, didėja investicijos į naujo produkto kūrimą, pasitelkiant vis smarkesnes intelektualines pajėgas.

Kaip žinia, vartotojo skonis didžia dalimi lemia rinkos pasiūlą. Kuo vartotojo gyvenimo ritmas judresnis, kuo gyvesnė rinka ir spartesni ekonominiai procesai, tuo greičiau atsiranda produktas, atitinkantis kliento poreikius. Be to, paspartėjus gyvenimo tempui, žmogus tampa imlesnis naujoms gyvenimo būdo tendencijoms. Pasirinktas gyvenimo būdas atsispindi gyvenamoje aplinkoje, taip pat – balduose. Baldo mobilumas ir funkcionalumas – tai pagrindinės šio laikmečio savybės. Populiarėja modulinės-profilinės sistemos, pastatomos ant grindų ar pakabinamos ant sienos, leidžiančios optimaliai išnaudoti pasirinktą plotą, pritaikyti baldą reikiamoms funkcijoms: lentynoms, televizijos, muzikos centrui ar kompiuterinei darbo vietai. Ištobulėjus komunikacijai, progresuoja žmogaus darbo vieta, kuri neretai tampa ir namų aplinka; taigi šios gynimo būdo tendencijos pamažu pasiekia ir mūsų kraštą. Parodoje gvildenami visi baldo atsiradimo proceso etapai, pradedant ekologiškomis medžiagomis bei technologijomis, transportavimu, surinkimu ir vartojimo patvarumu.

Stilių kryptys. Globalizacijos procesas

Paprastai gamintojas strategiškai parenka prekės įvaizdį, atitinkantį firmos veiklos ideologiją ir konkrečios rinkos poreikius. Tačiau rinkoms globalėjant ir jungiantis į vieną pasaulinę, ryškiai vienodėja žmonių gyvenimo būdas bei aplinka. Todėl baldai tampa universalesni ir funkciškai, ir išvaizda. Ištirpus fizinėms sienoms nyksta ir kultūriniai įvairių kraštų skirtumai. Tačiau bendrame kontekste aiškiai jaučiama rytų kultūrų minimalistinio stiliaus įtaka.

Parodoje baldai suskirstyti pagal temas: avangardo dizaino centras, reprodukuotų senovinių baldų, gyvenamojo ir miegamojo ploto, minkštų baldų, kėdžių ir stalų, virtuvės ir vonios. Šių metų Kelno mugės naujiena – gyvenimo stiliaus interjero centras, paremtas baldo kaip gyvenimo bûdo atspindžio idėja. Kiekvienas gamintojas, bandydamas savaip apmąstyti šiuos pasikeitimus, sukuria savitą gyvenimo aplinkos viziją. Tendencija – iš interjero metamas lauk nereikalingų daiktų perteklius ir pats interjeras pritaikomas prie biologinių žmogaus ypatybių, o baldų kiekis optimizuojamas patenkinti kasdienius poreikius. Atsisakius bet kokio nefunkcionalaus dekoro, panaudojant šviesą praleidžiančias ar atspindinčias medžiagas baldai tarytum ištirpsta erdvėje, lieka tik gryna funkcija. Kartu kiekvieno baldo funkcinės galimybės ypač pabrėžiamos jo forma, parodant transformavimo, integravimo į aplinką galimybes, mobilumą.

Transformuojamo baldo privalumas – optimalus erdvės panaudojimas bei baldo prisitaikymas prie kintančios situacijos. Šviesūs aplinkos tonai pilni pustonių, pulsuojančios gyvybės; švari erdvė pagyvinama natūraliais gamtos elementais. Grįžtama prie natūralių medžiagų: medžio, odos, medvilnės, vilnos. Nepaisant vis platesnio metalo ir plastiko naudojimo buitinių baldų gamybai, pagrindinė konstrukciė medžiaga lieka medis. Populiariausios yra šios medienos rūšys (arba jų imitacija): bukas, klevas, vyšnia, alksnis, beržas, pušis. Šiais metais galima buvo pastebėti vėl pradėtą naudoti ąžuolo medieną, tonuotą šiltais, rusvais atspalviais – nuo šviesių iki tamsiausių. Bendra tendencija palyginti su praėjusiais metais yra dar šviesesnių tonų naudojimas ir jų derinimas tarpusavyje pabrëžiant faktūrų skirtumus. Aplinka neslegia, akcentuojamas žmogaus vidinis vystymasis. Daiktų perteklius aukojamas bendravimo labui – kaip didžiausia vertybė išryškinami žmonių tarpusavio ryšiai. Santykiai tarp žmogaus ir jo daiktinės aplinkos dažnai yra racionaliai planuojami ir skaičiuojami. Baldų gamintojai šiuos santykius ir tendencijas stengiasi užfiksuoti materialiose struktūrose, paverčiant jas svarbiu komercijos bei ekonomikos veiksniu.

Virtuvės pasaulis

Lyginiais metais Kelno baldų parodoje eksponuojamos virtuvės (nelyginiais – šviestuvai ir apšvietimo sistemos). Todėl ir šiemet ypatingas dėmesys skirtas virtuvės ir vonios baldams bei įrangai. Virtuvė – viena „sudėtingiausių“ funkcionalumo bei ergonomikos požiūriu zonų gyvenamojoje erdvėje. Ypatingas dëmesys čia skirtinas kuo pilnesniam erdvių išnaudojimui, naudojant kombinatoriką bei baldų transformaciją. Virtuvėje vykstantys sudėtingi maisto laikymo bei paruošimo procesai leidžia gamintojams vaizdžiai pademonstruoti savo technines bei technologines galimybes. Antra vertus, virtuvė arba virtuvė-valgomasis vėl tampa šeimos narių bendravimo centru, o padidėjusi jo įtaka atspindima naujomis dizaino priemonėmis. Atrodo, kad gamintojai yra pasiryžę patenkinti įnoringiausių vartotojų pageidavimus. Virtuvė tampa tikra maisto ruošimo laboratorija, panaudojant naujausius technikos, ypač elektronikos, pasiekimus. Žinoma, eksponuojami baldai – tai daugiau įkūnytos dizainerių vizijos, o kartais ir bandymai perkelti profesionalų maisto gaminimą į namų aplinką. Tik ar išties reikalinga tokia įspûdinga laboratorija, jei norite tik pasišildyti banalų mėsainį? Tikriausiai tai daugiau prestižo klausimas. Virtuvėje ar valgomajame vyrauja tos pačios šviesių, šiltų spalvų tendencijos. Šiais metais dominuoja fasadus, korpusus bei aplinką vienijanti balta spalva, sėkmingai ištvėrusi laiko bandymus. Nerūdijantis plienas, aliuminio profiliai ir matinis stiklas, taip pat natūralus medis jau nepakeičiami virtuvės stiliaus elementai. Medis – „šilta“ medžiaga, tad ir naudojama ten, kur atsiranda tiesioginis žmogaus kontaktas su daiktu. Pavyzdžiui, natūralaus medžio masyvas naudojamas stalviršių briaunoms, rankenoms, įrankinių stalčių įdėklams.

Valgio ruošimo zona keliama į virtuvės centrą, tuomet atsiranda funkcijų paskirstymas aplink vieną pagrindinę ašį. Pagrindiniai procesai ir įrenginiai išdėstomi kuo arčiau vienas kito optimalia technologine seka. Horizontalumo balduose pabrėžimas suteikia ramybės ir erdvės praplatėjimo įspūdį. Horizontaliai „ištemptų“ proporcijų balduose stalčių gabaritai siekia iki 1,5 m pločio ir 0,75 cm gylio, dėl naujos kartos bėgelių ir plieninės stalčiaus korpuso konstrukcijos juose galima laikyti iki 80 kg produktų. Kartais stalčius turi stiklinį dugną, per kurį galima matyti apačioje esančio stalčiaus turinį… Pasaulis atsiveria neišeinant iš virtuvės. Vis daþniau turėdami galimybę gaminti bei ragauti kitų šalių patiekalų, pažįstame jų skonius, kvapus ir buities kultūrą. Tobula virtuvės įranga ne tik teikia funkcinį patogumą; idealiu atveju tai turi paskatinti laisvai eksperimentuojant kulinarijos srityje išsivaduoti iš rutinos ir atrasti naują gyvenimo skonį. Parodoje buvo pristatytas specializuotas kompiuteris, skirtas visapusiškai virtuvės įrangos kontrolei. Iš duomenų bazės galima išsirinkti receptą, jį pakoreguoti ir iškart internetu užsakyti reikiamus maisto produktus. Štai taip virtuvė tampa aukštų technologijų ir gilių maisto gaminimo tradicijų deriniu.