Baldų kompanijos naujus modelius pristatė Kelne ir Stokholme

Tekstas: Vytautas Puzeras (iš Kelno ir Stokholmo), nuotraukos: Gamintojų

Vienas žinomiausių Švedijos dizainerių Eero Koivisto sukūrė stalelį „Amazonas“ (gam. „Offecct“). Baldo idėja kilo dizaineriui pamačius lietingą dieną iš oro darytas miško nuotraukas. Jose medžių vainikai vizualiai tarsi perdengdavo vienas kitą. Dizaineris teigė siekęs sukurti baldą, kuris būtų poetiškas ir šiek tiek provokuotų. Stalelis gaminamas iš plieno – medžiagos, kuri gali būti perdirbta.

Skandinavijos dizaino ekspertais save tituluojanti Švedijos baldų kompanija „Lammhults“ su krėslu „Club” (diz. Johannesas Foersomas/Peteris Hiortas Lorenzonas) paneigia sėdėjimo prie apskrito stalo idėją. O kam, jei kiekvienas gali įsitaisyti komfortiškame krėsle su mini staliuku, ant kurio įmanoma pastatyti kavos puodelį ar pasidėti užrašus. „Club” patogus ir namuose, ir perpildytame oro uoste.

„Flamingo“ (diz. Matilda Lindblom, gam. „Nola“). Dizainerė pagalvojo apie labiausiai skubančius. Jiems dažnai reikia vos kelių minučių prisėsti tam, kad galėtų pasitikrinti savo elektroninį paštą ir brūkštelti kelis sakinius iš savo nešiojamojo kompiuterio. Dizainerei pavyko išgauti ergonomišką formą bei vientisą plastišką siluetą.

„Jamm“ (diz. Vytautas Puzeras, gam. SBA) pirmą kartą pristatytas Skandinavijos rinkoje. Iš atskirų modulių įmanoma sukurti įvairius išdėstymo variantus ir didelėse, ir mažose erdvėse. Porankių su reguliuojamu aukščiu bei staliukų modifikacijos leidžia susimodeliuoti baldą pagal savo individualius poreikius bei skonį. „Jamm“ parinktas neteplus audinys su nano technologijų dalelėmis, kuris atsparus skysčiams bei tepimuisi.

„Shelley“ (diz. Olufas Lundas, Eva Paarmann, gam. „ Verikon Furniture A/S) – dar viena klasikinio krėslo interpretacija. Neįtikėtinai komfortiškas, pasižymintis aukščiausia apdirbimo kokybe. Baldas, kuris galėtų rasti savo vietą ir klasikiniame, ir moderniame interjere.

„Rolf Benz 546“ modelis – grynas vokiškos neišsišokančios estetikos pavyzdys. Tipiškas „Rolf Benz 546“ bruožas – kubinis kontūras su organišku atlošo spinduliu, kuris sukuria lengvumo įspūdį. Dėl plataus trapezoidinių ir pentaguliarinių moduliavimo elementu pasirinkimo galimi keli dviejų dalių kampinės sofos variantai. Taip pat vartotojas gali pasirinkti iš kelių skirtingų 546 modelio aukščio ir gylio versijų.

Dizainerės Kati Meyer-Brühl naujas sofos modelis „Mosspink“ (gam. „Bruhl“) alsuoja natūraliu žavesiu. Skirtingų dydžių ir formų aptakūs sofos atlošai primena nugludintus akmenukus, kuriuos galima įvairiai susidėlioti.

Suolelis „Diagram“ (diz. Clara Lindencrona ir Karin Andersson, gam. „Nola“). C. Lindencrona ir K. Andersson pagal profesiją yra architektės, ir joms dažnai tenka projektuoti konkrečiame landšafte. Plastikinis suolelis „Diagram“ tarsi mini peizažo interpertacija: jo atlošas primena kalvas, o kojos – tarsi vandenyno paplauti šlaitai. Baldas itin meniškas ir turėtų rasti savo vietą šiuolaikinio meno galerijose ir muziejuose.

„Stingray“ (diz. Thomas Pedersenas, gam. „Fredericia Furniture A/S“) – futuristinė klasikinėje supamosios kėdės interpretacija, demonstruojanti ne tik dizainerio kūrybiškumą, bet ir danų kompanijos technologines galimybes. Nepaprastam sprendimui įgyvendinti buvo panaudota 3D faneros formavimo technologija ir bene didžiausias tam skirtas presas (tai ne mažiau svabu pabrėžti).

Šiemet „Leolux“ tikrai nustebino. Poetiškas kavos staliukas „Magnolia“ (diz. „Scooter & Partners“) – ne visai tai, ko galėtum tikėtis iš šios kompanijos. Bet kokiu atveju magnolios žiedų formos stalelis ne tik estetiškas – kelis baldus patogu jungti tarpsusavyje.

„Pastile“ (diz. Fransas Schroderis, gam. „Leolux“) – ir karališkas suolelis kojoms ir mobilus minkštas fotelis. Transformacija įvyksta akimirksniu, vienu rankos judesiu. Ant „Pastile“ patogu ir atsipūsti, ir knygą paskaityti, ir nešiojamu kompiuteriu padirbėti.

Kompanija „Arper“ papildė „Catifa“ seriją nauju nariu – „Catifa 60“. Iš nemažos sėkmės sulaukusių ankstesnių „Catifa“ (didėjimo tvarka 46, 53, 80) modelių dizainerių Lievore, Altherr & Molina valia ir ketvirtasis narys paveldėjo tas pačias elegantiškas formas, išgautas iš poliuretano. Visai „Catifa“ šeimynai vietos gali atsirasti ir biuruose, laukiamosiose zonose.

„Rising dunes” (diz. Braun & Maniatis, gam. „Leolux“). Didžiausias šios sofos privalumas – reguliuojama atkaltė ir porankiai – penkios įmanomos padėtys užtikrina maksimalų komfortą. Nors atlošas ir porankiai atrodo masyvūs, „Rising Dunes” sofa neatrodo nerangi. Greičiau priešingai.

Viena įdomiausių jaunosios kartos Europos dizainerių Satyendra Pakhalé šiemet pristatė stalelį „Grip Satellite” (gam. Offecct”). Šį stalelį tiesiog labai patogu nešti pastvėrus už mažos rankenėlės. Pasak dizainerės ši subtili detalė yra šiuolaikinio gyvenimo simbolis – net ir smulkmenose žmogus linkęs ieškoti patogumo.

„Ligne Roset“ prikėlė legendinį dizainerio Pierre’o Paulino fotelį ir sofą „Pumpkin“. Modelis buvo specialiai sukurtas 1971 metais Eliziejaus rūmams, kuriuose tuo metu vyko milžiniška rekonstrukcija. Šis baldas savo moderniomis linijomis gerokai pralenkė laikmetį, tad nenuostabu, kad į valdžią po Georges Pompidou 1974 metais atėjus naujam Prancūzijos prezidentui Giscardui d'Estaingui „Pumpkin“ rūmuose nebeužsibuvo…

Kompanijos „Poggenphol“ ir „Porsche Design“ pristatė virtuvės baldų kolekciją P’7340. Nors joje dominuoja stiklas ir aliuminis, kurį jau būtų galima laikyti skiriamąja „Porsche Design“ medžiaga, vizualinį šaltumą šiek tiek konpensuoja baldų fasadams panaudota pušis ir tamsintas ąžuolas. Šioje kolekcijoje nėra rankenėlių – visi stalčiai ir spintelės atsidaro vienu piršto prisilietimu. P7340 sumontuota išskirtinai kompanijos „Miele & Cie. KG“ buitinė technika – nuo orkaitės, garintuvo, iki viryklės ir indaplovės.